Střední škola technická a dopravní, Ostrava-Vítkovice
je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

moravskoslezsky-kraj-logo

Evropský projekt koordinovaného vzdělávání Škoda Bosch Scania

Evropský projekt koordinovaného vzdělávání pedagogických pracovníků

Slavnostním podpisem smlouvy se 13. prosince 2006 připojili zástupci čtrnácti krajů a čtrnácti vybraných škol do Evropského vzdělávacího projektu koordinovaného vzdělávání pedagogických pracovníků. Spolu se společnostmi Robert Bosch, Škoda Auto a Ministerstvem školství ČR se tak tyto školy staly dalšími garanty kvalitního vzdělávání v příslušných regionech.

Plán projektu obsahuje celkem šest odborných kurzů vždy pro čtrnáct pedagogů. Účastníky jsou vždy dva učitelé z těchto čtrnácti vybraných pilotních škol ze všech krajů ČR. Celkem tak bude ve dvanácti kurzech proškoleno dvacet osm učitelů. Takto vyškolení pedagogové se pak sami stávají lektory pro svůj region a předávají své vědomosti přímo na kolegy z odborných škol vyučující obory s automobilovou tématikou v daném regionu.

V létech 2006 – 2008 proběhlo šest kurzů v rámci první etapy projektu, kdy Lektoři Bosch a Škoda proškolili účastníky v těchto oblastech:

 • Elektrika – základy měření, elektrická schémata, dobíjecí a startovací soustava, palubní síť, CAN-BUS
 • Podvozek – konstrukce, zavěšení kol, geometrie, brzdy, elektronické systémy ABS, ASR, ESP a další
 • Karoserie a převodovky – trendy ve výrobě karoserií, airbagy, přepínače pásů a další bezpečnostní prvky, mechanické a automatické převodovky, pohon 4 x 4
 • Zážehové motory – typy motorů v koncernu, zapalovací soustavy, palivové systémy, přímé vstřikování, diagnostika
 • Vznětové motory – typy motorů v koncernu, vznětové soustavy, palivové systémy, přímé vstřikování, diagnostika
 • Komfortní systémy ve vozidlech - topení, klimatizace, panel přístrojů, alarm, infotaiment, centrální zamykání

O roku 2009 pokračuje projekt druhou etapou, kdy ke školitelům z firem BOSCH a ŠKODA, se přidala i firma SCANIA a její odborní lektoři. Do konce roku 2010 proběhly tyto školící cykly z těchto oblastí:

 • Zážehové, vznětové motory – diagnostika, emise, nové koncernové motory
 • Elektrika, Komfort – dobíjecí a startovací soustava, akumulátory, CAN Bus, diagnostika, panel přístrojů, imobilizér, MDI, PDC
 • Konstrukce nákladních vozidel – Scania, systémy řízení motoru
 • Podvozek - geometrie, ABS, ASR, ESP, nové převodovky, topení, klimatizace, nezávislé topení
 • Karosérie - montážní práce, airbag, předepínače pásů, bezpečnost, Twindoor
 • Elektrika a elektronika nákladních vozidel - zpomalovací zařízení SCANIA, pneumatické systémy pérování, elektrické brzdové systémy, elektrická výstroj vozidel, nástavby vozidel

Těsná spolupráce největší domácí automobilky, celosvětově vedoucích společností na trhu dodavatelů automobilového průmyslu, evropských struktur, českého školství a krajských samospráv přináší záruku dalšího kvalitního rozvoje automobilového průmyslu jako celku v České republice.

Odborní lektoři za SOŠD a SOU: Ing. TUREK Miroslav, p. SEKANINA František, Ing. ROMANOWSKI Luboš, p. DĚCKÝ Vlastimil.

Regionální školy, které se účastní školení: SOŠ A SOU podnikání a služeb Jablunkov, VOŠ, SOŠ a SOU Kopřivnice, RB SOU autoopravárenské Ostrava, SŠ strojírenská a dopravní Frýdek – Místek, SŠ automobilní, mechanizace a podnikání Krnov, SŠ Vítkov-Podhradí, SŠ technických oborů Havířov, SŠ Bohumín, Vítkovická střední průmyslová škola Ostrava, SŠ techniky a služeb Karviná, Střední průmyslová škola, Ostrava - Vítkovice.

V návaznosti na školení prováděná lektory firem BOSCH a ŠKODA, proběhly v prostorách odborné učebny Autotronik a v prostorech školního autoservisu školení vycházející z osnov a programu mateřských školení druhého cyklu, takto:

22. 6. – 23. 6. 2009 Zážehové, vznětové motory

19. 10. 2009 Elektrika, Komfort

15. 12. 2009 Konstrukce nákladních vozidel

27. 10. 2010 Podvozek, Karosérie

Připravujeme: 21. 12. 2010 Elektrika a elektronika nákladních vozidel

Moravská 2/964
Ostrava-Vítkovice
703 00

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon: 555 503 111