Střední škola technická a dopravní, Ostrava-Vítkovice
je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

moravskoslezsky-kraj-logo

AUTOOPRAVÁŘ JUNIOR 2018

 

ÚSPĚCHY NAŠICH ŽÁKŮ V REGIONÁLNÍ ODBORNÉ SOUTĚŽI

 

„AUTOOPRAVÁŘ JUNIOR 2018, kategorie AUTOTRONIK“.

 

Střední škola technická a dopravní, Ostrava – Vítkovice, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, v soutěžích dlouhodobě dosahuje výborných výsledků.

 

V regionálním kole, které se konalo na SŠTO v Havířově – Šumbarku, letošního již 24. ročníku soutěže „Autoopravář Junior 2018 -  v kategorii  Autotronik“, žák naší školy stál na nejvyšší příčce této soutěže.

 

Lukáš Brim, získal skvělé 1. místo v regionální odborné soutěži a bude tedy reprezentovat Moravskoslezský kraj v celostátním finále. Další náš žák Lukáš Michal obsadil 4. místo.

 

Finále této soutěže se bude konat ve dnech 26. – 28. 2018 v Mladé Boleslavi, ve školícím centru Service Training Centre ŠKODA AUTO a.s. Kosmonosy.

 

Postupujícímu přejeme v celostátní soutěži pevné nervy a mnoho úspěchů.

 

                                                                                                       Mgr. Petr Elbel

Rok 2016 stolního tenisty Patrika Klose

Rok 2016 začal pro stolního tenistu Patrika Klose a jeho tým TJ KST Ostrava boji o udržení v Extralize mužů. Zápasy to byly těžké, Ostrava nepatřila mezi favority, ale zachránit nejvyšší soutěž se nakonec povedlo. Pozornost se tak mohla začít soustředit na reprezentační turnaje a národní mistrovství. V únoru se konal tradiční mezinárodní turnaj Czech junior and cadet open v jihomoravském Hodoníně. Zde se naší juniorské reprezentaci podařilo v nabité světové konkurenci (startovaly zde i asijské týmy) vybojovat bronzové medaile v soutěži družstev. Podobný kousek v podobě zisku bronzové medaile předvedli naši reprezentanti Polanský, Klos, Martinko také na turnaji ve Francii. Patrik, poslední rok v kategorii juniorů, svými body přispěl svému ostravskému týmu k zisku stříbrných medailí na Mistrovství republiky družstev.

Jeden z vrcholů sezony přišel na přelomu dubna a května, kdy se na nedaleké Čeladné konalo Mistrovství republiky juniorů v kategorii jednotlivců, čtyřher a smíšených čtyřher. Ze všech kategorií si Patrik domů přivezl stříbrnou medaili. Doma však příliš dlouho nepobyl, hned následující den po skončení Mistrovství republiky se juniorští reprezentanti vydali směr Španělsko, kde v přímořském městě Platja D´Aro potvrdili svou vysokou kvalitu v silně nabité soutěži družstev a opět se vrátili s medailí, tentokrát stříbrnou.

V nejbližších týdnech čeká Patrika ještě mezinárodní turnaj v Polsku, poté se začne připravovat na blížící se Mistrovství Evropy, které se letos v červenci koná v Záhřebu.

patrik-klos01

Filip Váňa obsadil 3. místo na mistrovství Evropy v kolové juniorů

Žák naší školy se ve dnech 6. – 7. 5. 2016 zúčastnil mistrovství Evropy v kolové juniorů v Baar ve Švýcarsku a obsadil krásné 3. místo

filip-vana5

filip-vana3

filip-vana1

Soutěž odborných dovedností 2016

Soutěž odborných dovedností 2016
v oboru chladicí a klimatizační techniky

 

Ve dnech 21. až 22. dubna 2016 se v Brně konala Soutěž odborných dovedností (SOD 2016) oboru Mechanik pro chladicí a klimatizační zařízení, kterou vyhlásil Svaz chladicí a klimatizační techniky s organizační a technickou podporou SŠP Jílová, Brno.
Soutěžící žáci postupně absolvovali písemnou, ústní a praktickou část této profesní soutěže. Písemná část soutěže měla formu testových otázek na PC a následující ústní část byla formou prezentace žáka na odborné téma z oboru chladicí techniky. První dvě části odborné soutěže se podle časového plánu uskutečnily v prostorách SŠP Jílová ve čtvrtek dne 21. dubna 2016.
Praktická část soutěže se konala v pátek dne 22. dubna 2015 ve veletržních prostorách BVV a byla rozložena na dvě profesní činnosti. Část „chladírenská“ spočívala v montáži klimatizačního zařízení a provedení předepsaných servisních úkonů na sestaveném zařízení. Část „elektrikářská“ měla formu panelového zapojení elektrické instalace silového a ovládacího obvodu jednofázového chladicího zařízení s ověřením jejich funkčnosti. Obě části rámcově vycházely z již schváleného zadání 2. tématu praktické JZZZ.
Z celkového počtu šesti soutěžících žáků, kteří reprezentovali tři střední školy v rámci ČR, se náš žák Vojtěch STEFFEK (ELA3) umístil v soutěži jednotlivců na vynikajícím prvním místě. Tento pěkný úspěch podtrhla skutečnost, že po součtu bodů s druhým soutěžícím, kterým byl Redjep MUSTAFI (ELA3), obsadila naše škola rovněž první místo v soutěži zúčastněných středních škol. Podle umístění obdrželi soutěžící žáci při vyhlášení výsledků soutěže hodnotné ceny od sponzorů soutěže a všichni soutěžící obdrželi od Svazu CHKT nově vydanou technickou literaturu – Chladicí a klimatizační technika II.
Poděkování patří oběma soutěžícím žákům za příkladnou reprezentaci naší školy na této technické vědomostní a dovednostní oborové soutěži. Pedagogický doprovod žákům na soutěži zajišťovali Ing. Jiří BALHAR (učitel odborných předmětů) a Jiří VENGLÁŘ (učitel odborného výcviku).

 

V Ostravě dne 22. dubna 2016     Ing. Jiří BALHAR, Jiří VENGLÁŘ


 


 
 
 
 
 
 
 
 
 

Attachments:
FileDescriptionFile size
Download this file (Soutěž odborných dovedností 2016 - fotografie.docx)Soutěž odborných dovedností 2016 - fotografie.docx 11690 Kb

AUTOOPRAVÁŘ JUNIOR 2016

V termínu 22. – 24. března 2016 se v prostorách společnosti ŠKODA AUTO a. s. Mladá Boleslav uskutečnil 22. ročník celostátního finále soutěže odborných znalostí a dovedností Autoopravář junior 2016 ve čtyřech kategoriích Automechanik, Karosář, Autolakýrník a Autotronik.

Vyhlašovatelem 22. ročníku této tříkolové soutěže (školní, krajské a celostátní kolo) bylo Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR a Svaz prodejců a opravářů motorových vozidel ČR. 

Hlavní myšlenkou a cílem pořádání této akce je propagace uvedených technických oborů a rozvoj spolupráce mezi budoucími zaměstnavateli žáků a středními školami v České republice. Dalším cílem je také porovnání znalostí a dovedností soutěžících a navázání spolupráce mezi vyučujícími a žáky jednotlivých škol.

Všechny kategorie soutěže Autoopravář junior jsou zařazeny do rozvojového programu MŠMT ČR Hodnocení žáků a škol podle výsledků v soutěžích – Excelence středních škol, kategorie Automechanik, Karosář a Autolakýrník jsou dále zařazeny do přehlídky České ručičky.

Obsah soutěží vychází z Rámcových vzdělávacích programů a má tři části -teoretickou, poznávací a praktickou část.

Do soutěže je tradičně zapojena celá řada partnerů z oblasti autoopravárenství, kteří se podílejí na zajištění praktických úkolů, jejich hodnocení a cenách pro účastníky. Hlavními partnery soutěže jsou společnosti ŠKODA AUTO, BOSCH, SCANIA. Dalšími partnery jsou například společnosti AutoJob, Univer, AD technik, Wűrth, DEKRA, HELLA, Interaction, Toplac, Auto Fit, Mikos, Bučan, Servind, Motip, PPG, 3M, Festool, Sata, Dürr, Alca.

Uvedená soutěž je svým rozsahem, počtem zapojených škol, soutěžících žáků a aktivně spolupracujících partnerů největší akcí v technických oborech v ČR.

Vynikajících úspěchů v této soutěži dosáhli 3 žáci naší školy, kteří postoupili do finálového kola soutěže ve třech kategoriích a obsadili:

  • Matěj Malchárek 2. místo v kategorii Automechanik
  • Matěj Kosma 4. místo v kategorii Autotronik
  • Robin Pajdla 6. místo v kategorii Autolakýrník

Elektrotechnická soutěž - S Tipou za tajemstvím elektronu

V měsíci září byla i naše škola oslovena firmou Tipa spol. s r.o. k zapojení do soutěže středních škol a kroužků z celého Moravskoslezského kraje se zaměřením na elektrotechniku. Na základě této výzvy byli osloveni studenti oborů se zaměřením na elektrotechniku.

V měsíci září byla i naše škola oslovena firmou Tipa spol. s r.o. k zapojení do soutěže středních škol a kroužků z celého Moravskoslezského kraje se zaměřením na elektrotechniku. Na základě této výzvy byli osloveni studenti oborů se zaměřením na elektrotechniku.

Podmínkou soutěže bylo vyrobit přístroj z elektrosoučástek se zapojením na elektřinu. Z naší školy se do soutěže zapojili dva studenti oboru "Elektrotechnika", Jaroslav Šindel ze třídy EPE4 s výrobkem Teslův transformátor a Šimon Giemza z EPS3 s výrobkem detektor kovů. Výstava výrobků byla zahájena 4. listopadu 2015 v OC Breda & Weinstein a probíhala do 30. listopadu 2015. O nejlepší studentské práce rozhodla veřejnost a odborná komise Slezské university oboru informatika a výpočetní technika.

Vyhlášení vítězů a předání cen S TIPOU ZA TAJEMSTVÍM ELEKTRONU proběhlo 8. prosince 2015, kdeodborná komise vybrala 4 vítězné výrobky. Z celkového počtu 11 vystavených výrobků se na 2. místě umístil student naší školy Jaroslav Šindel, který obdržel poukázku na nákup zboží v hodnotě 2.000,- Kč. Cenu společnosti Tipa spol. s r.o. - tablet v hodnotě 4.500,- Kč získal student naší školy Šimon Giemza.

soutez-tipa03

Je to vynikající úspěch našich studentů a tímto jim chci poděkovat za aktivní účast v soutěži a vzornou reprezentaci naší školy na veřejnosti.

Cílem celé soutěže bylo podpořit nadšence v rozvoji elektrotechnického vzdělání a tím také posílit zájem o studium oboru elektrotechnika, což se pořadatelům určitě podařilo a rovněž jim patří také poděkování.

Soutěž odborných dovedností 2014 v oboru chladicí a klimatizační techniky

Ve dnech 24. až 25. dubna 2014 se v Brně konala Soutěž odborných dovedností v rámci ČR v oboru Mechanik pro chladicí a klimatizační zařízení, kterou vyhlásil Svaz chladicí a klimatizační techniky s organizační podporou SŠP Jílová, Brno. 

Soutěžící žáci postupně absolvovali písemnou, ústní a praktickou část této profesní soutěže. Písemná část měla formu písemného testu a ústní část měla formu prezentace na odborné téma. Tyto části soutěže se uskutečnily v prostorách SŠP Jílová Brno dne 24. dubna 2014.

Praktická část soutěže se konala dne 25. dubna 2014 ve veletržních prostorách BVV a byla rozložena na dvě profesní činnosti. Část „chladírenská“ spočívala v montáži klimatizačního zařízení a dále provedení předepsaných úkonů na sestaveném zařízení. Část „elektrikářská“ měla formu zapojování elektrické instalace jednofázového CHZ, včetně stanoveného měření a ověření funkčnosti zapojení.

Z celkového počtu šesti soutěžících žáků, zastupujících tři střední školy, se žák Jiří TOMEC (EX3) umístil na pěkném druhém místě a žák Petr MAJER (EX3) se po méně úspěšné praktické části umístil na místě šestém. 

První tři umístění žáci obdrželi při vyhlášení výsledků soutěže hodnotné ceny od sponzorů soutěže a všichni soutěžící obdrželi od Svazu CHKT hodnotnou oborovou technickou literaturu. Poděkování patří oběma soutěžícím žákům za reprezentaci naší školy v této odborné vědomostní a dovednostní soutěži. Pedagogický doprovod žákům na soutěži zajišťoval Ing. Jiří Balhar.

soutez-odbornych-dovednosti2014-03

soutez-odbornych-dovednosti2014-02

soutez-odbornych-dovednosti2014-01

Celostátní soutěž LOGISTIK JUNIOR SŠ 2015 (2)

Na začátku letošního školního roku se vybraní žáci oboru Provoz a ekonomika dopravy opět zúčastnili celostátní soutěže LOGISTIK JUNIOR SŠ v Karových Varech. Do soutěže se tento rok přihlásilo 12 středních škol s výukou logistiky, dopravy a ekonomiky. Naše škola složila dva týmy ze žáků třídy EPS 3 (Martinek, Ďurko a Folwarczná) a třídy EPE 4 (Filipiec, Stangel a Gavendová). Soutěž probíhala dva dny - 6. a 7. října 2015. 

Naše týmy se s úlohami popraly statečně. Po sčítání bodů za první soutěžní den tým A skončil na 16. a tým B na 18. místě. Ovšem o postupu rozhodoval druhý den. V prezentacích jsme se umístili na druhé a šesté pozici. Po sčítání všech získaných bodů bylo konečné místo týmu čtvrťáků deváté a třeťáků patnácté.

Chtěl bych všem poděkovat za účast a plné nasazení, s jakým k soutěži přistoupili. Myslím, že soutěž byla pro žáky velice přínosná a odnesli si spoustu zážitků, nových poznatků, kontaktů a zkušeností, které bezpochyby využijí při svém dalším odborném růstu. 

Moravská 2/964
Ostrava-Vítkovice
703 00

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon: 555 503 111