Střední škola technická a dopravní, Ostrava-Vítkovice
je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

moravskoslezsky-kraj-logo

Výstava žáků „Co mě baví, co mám rád...“


Výstava žáků „Co mě baví,co mám rád...“
 
 V úterý 16. února 2016 proběhla slavnostní vernisáž výstavy Co mě baví, co mám rád..., která mapuje zájmy a záliby našich žáků. Zjistili jsme, že koníčky našich studentů jsou různorodé a zahrnují např. sport - fotbal, hokej, baseball, horolezectví, hudbu, módu, vaření, četbu, fotografování, cestování, filatelii, automobily či železnici.
 Expozici si mohli v rámci 3. dne otevřených dveří prohlédnout také zájemci o studium na naší škole a jejich rodiče.
 Pokud jste výstavu ještě neviděli, tak vás srdečně zveme k návštěvě Galerie na cestách.
 Děkujeme všem studentům, kteří nám poskytli materiály k vytvoření expozice.

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

Attachments:
FileDescriptionFile size
Download this file (ilustrační obrázky.docx)ilustrační obrázky.docx 2539 Kb

Recitační soutěž - anglický jayzk

Dne 3.5 2011 se na naší škole konal již druhý ročník recitačně - dramatické soutěže z anglického jazyka. Zúčastnili se žáci jak tříletých, tak čtyřletých oborů prvních až třetích ročníků.

Na prvním místě se umístil žák třídy AEM 3: Jan Kočiš, který nádherně zazpíval anglickou píseň Bryana Adamse. Druhé a třetí místo získali žáci třídy SID 1 Michal Burek a David Ballner, Adam Taraba a Denis Klečka.

Všem zúčastněným děkujeme a těšíme se zase příště.

Recitační soutěž

Dne 30. března 2011 se na naší škole konal 1. ročník recitační soutěže. Ani jsme netušili, že se ve škole odborného technického zaměření najde tolik odvážných milovníků poezie! Komise ve složení Mgr. Iva Biegunová, Mgr. Monika Krajčovičová a Mgr. Hana Neusserová

neměla lehký úkol - výkony recitátorů byly vyrovnané a velmi pěkné. V závěrečném hodnocení porota přihlížela k plynulosti recitace a recitaci zpaměti, k technice přednesu a k uměleckému dojmu. A právě umělecký dojem nakonec určil toto výsledné pořadí:

  1. místo - Michael Wittasek, třída SID 2
  2. místo - Adrian Beťák, třída PED 3
  3. místo - Miroslav Kaprál, třída PED 1.

Vítězové dostali diplomy a věcné ceny z občanského sdružení Perspektiva.

Poděkování však patří všem soutěžícím: Radimu Novákovi, Veronice Kmecové, Tomáši Královi, Filipu Adamčíkovi, Janu Zajícovi, Davidu Maďovi, Pavlu Hradilovi a Jiřímu Soškovi. Vytvořili příjemnou a neformální atmosféru a výběrem krásných i náročných textů přispěli

k zajímavě strávenému odpoledni.

Karel Loprais, Tatra, Rallye Dakar

Monsieur DAKAR - 14. 4. 2010

Myšlenka pozvat slavné automobilové závodníky do naší školy vznikla již loňského roku. Naplnit ji bylo však velmi složité, protože pracovní čas obou závodníků je plně vytížen a stěží jsme hledali vhodný termín.

Mezi závodníky Rallye Dakar se o Karlu Lopraisovi hovoří s velkou úctou, protože se velmi výrazně zapsal do historie motoristického sportu a patří mezi nejúspěšnější a nejzkušenější jezdce dálkových soutěží. Kdo se orientuje v Rallye Dakar, ví, že ten, kdo se pustí do pouštního marathonu, zaslouží obdiv a uznání. Jsou to lidé, jsou to hrdinové, jsou to i dobrodruzi, kteří chtějí něco dokázat a k tomu potřebují nejen odvahu, velkou zkušenost, ale také i kus štěstí a odměnou je pak dojet až na břeh Růžového jezera senegalského Dakaru.

Dakar vyslovují závodníci s posvátnou úctou, protože je to cíl spojený s nádechem tajemna a mystičnosti. Pro všechny je to nekonečně vzdálený cíl jejich boje s pouští. Boj, který je dlouhý tisíce kilometrů africkou pustinou. Při soutěži většina účastníků nemyslí na nějaké pořadí, jejich jediným přáním je dojet do cíle. Karel Loprais si k tomuto přání přidal další cíl -  dojet jako vítěz.

Karel Loprais, rodák z Frenštátu pod Radhoštěm to dokázal.  Svůj sen změnil ve skutečnost.

Zúčastnil se celkem 19 soutěží rallye. Na Rallye Dakar a získal 6 x dakarské zlato, 4x. dakarské stříbro a jednou dakarskou bronz. Tyto úspěchy ho nominovaly na nejúspěšnějšího závodníka světa a právem mu patří oslovení MONSINEUR DAKAR. To však nejsou všechna vítězství v automobilových závodech, protože se zúčastnil řady dalších, ze kterých si rovněž přinesl stříbro a bronz.

Poprvé startoval na Dakaru v roce 1986. Za tuto dobu zná každý kámen, všechny barvy pouště i chuť písku. Afrika se stala jeho závodnickým domovem.

Jeho jméno je celoživotně spojeno s TATROU. Nedá na ni dopustit. Z kabiny TATRY se dívá i na tento svět. Tatra je spolehlivá, rychlá, Tatra je prostě Tatra a jako je Karel Loprais král mezi závodníky, pak Tatra je královna mezi auty.

Výstava pana Štěpána Neuwirtha

Jsme odborná škola technického zaměření, ale s významným podílem humanitního vzdělání. Na škole je tedy již druhým rokem Galerie na cestách a v letošním roce dokonce vznikl i divadelní klub Thália.

Naše výstavy jsou koncipovány tak, aby vhodným způsobem doplnily výuku ve škole, ale také, aby přiblížily regionální osobnosti.

Po výstavě věnované motoristickému mistrovství Karla Lopraise, rodáka z Ostravy, je zde další regionální osobnost, a tou je pan Štěpán Neuwirth z Polanky nad Odrou. Pan Neuwirth, je člověk všestranných zájmů, které však mají jednoho společného jmenovatele, a to je příroda.

Je publicista, spisovatel, byl mluvčím fakultní nemocnice, je rybář, myslivec, ale především je to člověk, která má hluboký vztah k přírodě.

Krásným vyznáním krajině Poodří je lyrická próza s názvem Vyznání krajině. Knihu ilustroval Ludvík Kunc, který po dlouhou dobu působil jako výtvarník ZOO Stromovka.

Pan Neuwirth napsal řadu knih a většina z nich je inspirována přírodou. Dokonce i pohádky, které napsal pro svou vnučku, jsou o přírodě. Jako mluvčího fakultní nemocnice ho však oslovily také příběhy lidí, a tak vznikla kniha Tep nemocnice.

Činnost pana Neuwirtha je velice různorodá.  Štěpán Neuwirth se intenzivně věnuje otázce ochrany přírody, poukazuje na stále se zhoršující stav životního prostředí. S odpovědností jemu vlastní žádá nápravu, zásah, zastavení devastace. Síla a elán, který věnoval ochraně přírody je pomalu střídán skepsí, protože současný trend hodně o přírodě hovoří, ale málo pro ni skutečně dělá. S klidným svědomím se obětuje vzácná orná půda, zastavuje volná krajina, ubírají se životní biotopy volně žijícím živočichům a planě rostoucím rostlinám.  Ale člověk je součástí přírody, ne jejím pánem. Kam kráčíme? QUO vadis?  Svědomím národa, tak zní název výstavy a je to název výstižný.

Výstava

Výstava je rozdělena do čtyř celků, v nichž se představuje Štěpán Neuwirth jako publicista, spisovatel, ekolog i myslivec.

Druhá část výstavní síně pak volně navazuje na vztah k přírodě, a to fotografiemi Františka Hajnyše a miniexpozicí z přírodovědných sbírek Ostravského muzea.

Každý kraj, region má své rodáky, kterých si váží pro jejich celoživotní práci. Pan Štěpán Neuwirth patří mezi regionální spisovatele, o kterých se sice na školách neučí, ale jejichž jméno a práce je nerozlučně spjata s tímto krajem a tato malá výstava je upřímným poděkováním za jeho celoživotní práci.

Moravská 2/964
Ostrava-Vítkovice
703 00

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon: 555 503 111