Střední škola technická a dopravní, Ostrava-Vítkovice
je příspěvkovou organizací
zřizovanou Moravskoslezským krajem

moravskoslezsky-kraj-logo

Elektromobilita a obnovitelné zdroje energie

13. dubna 2016 se ve společenském sále naší školy konal seminář na téma Elektromobil a jeho využití v běžné praxi.

Přednášku vedl PhDr. Jiří Vlk, který je místopředsedou Asociace elektromobilního průmyslu České republiky a je hlavním vedoucím české elektromobilové reprezentace. Akce se zúčastnili žáci automobilních oborů naší školy.

Vše začalo pohledem do historie využívání elektrické energie ve vozidlech. Vždyť první automobil, který překonal rychlost 100 km/h byl právě elektromobil a to již v roce 1899 a první elektromobily vůbec se objevily v Holandsku v roce 1835, tedy v době, kdy čtyřdobý spalovací motor ještě nebyl vynalezen. Vývoj se však v oblasti pohonu silničních vozidel zaměřil na momentálně levnější zdroj energie – uhlovodíková paliva a nastal tak dynamický rozvoj spalovacích motorů na úkor jejich ekologičtějších protivníků – elektromotorů. Návrat k elektromobilům se tak dostává na scénu až s koncem 20. století a diskuzemi o světových zásobách ropy. Byl to návrat nesmělý a opatrný. Někteří výrobci se úspěchu na poli elektromobilů zalekli. Například koncern General Motors se svým EV1. Tento projekt původně podporovaný americkou vládou byl rázně ukončen, přestože uživatelé měli o tento vůz velký zájem. Dnes se již o pohonu elektrickou energií hovoří stále více a mnohé vlády podporují rozšiřování těchto vozidel.

ev1-01

EV1

Těžiště přednášky spočívalo v představení špičky v oblasti elektromobilů, a to vozů značky Tesla. Tato vozidla dokáží překonat na jedno nabití vzdálenost až 500km. Zájemci si mohli tato vozidla prohlédnout a třeba i porovnat s vystaveným vozem Opel Ampera. Byli jsme seznámeni s dalšími přístupy a technickými řešeními elektrického pohonu silničních vozidel. Seznámili jsme se s  řešením trakční soustavy hybridních a plug-in hybridních automobilů.

Nehovořilo se jen o elektromobilech, ale také o tom, jak získat elektrickou energii z obnovitelných zdrojů tak, abychom v budoucnosti měli čím tato vozidla „krmit“ a nezanechali pro další generace zemi bez nerostného bohatství, chudou a zbídačenou.

Celou akcí nás provedl a spoustu dalších informací podal:

PhDr. Jiří Vlk  Ceo - Green Victory Capital London UK

(evropský investiční a realizační specialista na elektromobily a obnovitelné zdroje)

Jak je vidět, elektromobil se líbil i panu řediteli

elektromobilita-text01

napsal: Ing. Luboš Romanowski

Moravská 2/964
Ostrava-Vítkovice
703 00

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Telefon: 555 503 111